فواید بالقوه روغن سیاه دانه برای سلامتی

در طب سنتی از روغن سیاه دانه برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شوددر نتیجه، گاهی اوقات از آن به عنوان "نوش جان" یا شفا دهنده جهانی یاد می شود.

آنتی اکسیدان بالایی دارد

روغن سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان است – ترکیبات گیاهی که به محافظت از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کند.

 آنتی اکسیدان ها برای سلامتی مهم هستند، زیرا تحقیقات نشان داده است که می توانند التهاب را کاهش دهند و در برابر بیماری هایی مانند بیماری قلبی، بیماری آلزایمر و سرطان محافظت کنند

به طور خاص، روغن سیاه دانه سرشار از تیموکینون است که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی دارددر نتیجه، مطالعات نشان می دهد که این ترکیب ممکن است از سلامت مغز محافظت کند و به درمان چندین نوع سرطان کمک کند.

 ممکن است به درمان آسم کمک کند

آسم یک بیماری مزمن است که در آن پوشش مجاری هوایی متورم می شود و ماهیچه های اطراف آنها منقبض می شوند و تنفس را برای شما دشوار می کنند.

تحقیقات نشان داده است که روغن سیاه دانه، و به ویژه تیموکینون موجود در روغن، ممکن است با کاهش التهاب و آرامش عضلات در راه هوایی، به درمان آسم کمک کند.

 یک مطالعه روی 80 بزرگسال مبتلا به آسم نشان داد که مصرف 500 میلی گرم کپسول روغن سیاه دانه دو بار در روز به مدت 4 هفته به طور قابل توجهی کنترل آسم را بهبود می بخشد.

اگرچه امیدوارکننده است، اما مطالعات بزرگتر و طولانی تری برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی طولانی مدت مکمل های روغن سیاه دانه در درمان آسم مورد نیاز است.

ممکن است به تلاش های کاهش وزن کمک کند

در حالی که مکانیسم دقیق آن به طور کامل شناخته نشده است، تحقیقات نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است به کاهش شاخص توده بدنی (BMI) در افراد مبتلا به چاقی، سندرم متابولیک یا دیابت نوع 2 کمک کند.

در یک مطالعه 8 هفته ای، به 90 زن 25 تا 50 ساله مبتلا به چاقی رژیم غذایی کم کالری و دارونما یا 1 گرم روغن سیاه دانه در هر وعده غذایی برای مجموع 3 گرم در روز داده شد.

در پایان مطالعه، افرادی که از روغن سیاه دانه استفاده کردند، وزن و دور کمرشان به طور قابل توجهی بیشتر از گروه دارونما کاهش یافتگروه روغن همچنین بهبود قابل توجهی در سطح تری گلیسیرید و LDL (کلسترول بد) تجربه کردند.

با وجود این نتایج امیدوارکننده، تحقیقات بیشتری در مورد ایمنی و اثربخشی طولانی مدت مصرف روغن سیاه دانه برای کاهش وزن مورد نیاز است.

ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد

برای افراد مبتلا به دیابت، نشان داده شده است که سطوح بالای قند خون به طور مداوم خطر عوارض بعدی، از جمله بیماری کلیوی، بیماری چشمی و سکته را افزایش می دهد.

چندین مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان می دهد که دوز 2 گرم سیاه دانه کامل خرد شده در روز ممکن است به طور قابل توجهی سطح قند خون ناشتا و سطح هموگلوبین A1c (HbA1c) را کاهش دهد که معیاری برای میانگین سطح قند خون در طی 2 تا 3 ماه است

 در حالی که بیشتر مطالعات از پودر سیاه دانه در کپسول استفاده می کنند، روغن سیاه دانه نیز به کاهش سطح قند خون کمک می کند.

یک مطالعه روی 99 بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که هر دو 1/3 قاشق چای خوری (1.5 میلی لیتر) و 3/5 قاشق چای خوری (3 میلی لیتر) در روز روغن سیاه دانه به مدت 20 روز به طور قابل توجهی سطح HbA1c را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد

ممکن است به کاهش فشار خون و سطح کلسترول کمک کند

روغن سیاه دانه نیز برای اثربخشی بالقوه آن در کاهش فشار خون و سطح کلسترول مورد مطالعه قرار گرفته است .

فشار خون بالا و سطوح بالای کلسترول تام و LDL (بد) از عوامل خطر مهم بیماری قلبی هستند.

دو مطالعه، یکی از 90 زن مبتلا به چاقی و دیگری در 72 بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2، نشان داد که مصرف 2 تا 3 گرم کپسول روغن سیاه دانه در روز به مدت 8 تا 12 هفته به طور قابل توجهی سطح LDL (بد) و کلسترول کل را کاهش می دهد.

مطالعه دیگری روی 90 نفر با سطح کلسترول بالا مشاهده کرد که مصرف 2 قاشق چایخوری (10 گرم) روغن سیاه دانه بعد از خوردن صبحانه به مدت 6 هفته به طور قابل توجهی باعث کاهش سطح کلسترول LDL (بد) می شود

این روغن همچنین ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند .

یک مطالعه روی 70 بزرگسال سالم نشان داد که 1/2 قاشق چایخوری (2.5 میلی لیتر) روغن سیاه دانه دو بار در روز به مدت 8 هفته به طور قابل توجهی سطح فشار خون را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

 تحقیقات کلی در مورد روغن سیاه دانه در کاهش فشار خون و سطح کلسترول، در حالی که امیدوارکننده است، محدود استتحقیقات بیشتری برای تایید دوز مطلوب مورد نیاز است.

ممکن است از سلامت مغز محافظت کند

التهاب عصبی التهاب بافت مغز استتصور می شود که نقش مهمی در ایجاد بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون دارد.

تحقیقات اولیه در لوله آزمایش و حیوانات نشان می دهد که تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه ممکن است التهاب عصبی را کاهش دهدبنابراین، ممکن است به محافظت در برابر اختلالات مغزی مانند آلزایمر یا بیماری پارکینسون کمک کند.

با این حال، در حال حاضر تحقیقات بسیار کمی در مورد اثربخشی روغن سیاه دانه در انسان به طور خاص در مورد مغز وجود دارد.

یک مطالعه بر روی 40 سالمند سالم، بهبود قابل توجهی را در اندازه گیری حافظه، توجه و شناخت پس از مصرف 500 میلی گرم کپسول N. sativa دو بار در روز به مدت 9 هفته نشان داد

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید اثرات محافظتی روغن سیاه دانه برای سلامت مغز مورد نیاز است

ممکن است برای پوست و مو مفید باشد

علاوه بر مصارف پزشکی، روغن سیاه دانه معمولا به صورت موضعی برای کمک به انواع بیماری های پوستی و آبرسانی به موها استفاده می شود.

تحقیقات نشان می دهد که به دلیل اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی، روغن سیاه دانه ممکن است به درمان برخی از بیماری های پوستی کمک کند، از جمله:

  • اگزما
  • آکنه
  • خشکی عمومی پوست
  • پسوریازیس

علیرغم ادعاهایی مبنی بر اینکه این روغن همچنین می تواند به آبرسانی مو و کاهش شوره سر کمک کند، هیچ مطالعه بالینی این ادعاها را تایید نمی کند.

سایر مزایای بالقوه

روغن سیاه دانه ممکن است فواید دیگری برای سلامتی داشته باشد، از جمله:

  • اثرات ضد سرطانی مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه به کنترل رشد و گسترش چندین نوع سلول سرطانی کمک می کند.
  • کاهش علائم آرتریت روماتوئیدبه دلیل اثرات ضد التهابی آن، تحقیقات محدود نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است به کاهش التهاب مفاصل در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کمک کند .
  • ناباروری مردانهتحقیقات محدود نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است کیفیت مایع منی را در مردان مبتلا به ناباروری بهبود بخشد.
  • ضد قارچروغن سیاه دانه همچنین دارای فعالیت ضد قارچی استبه ویژه، ممکن است در برابر کاندیدا آلبیکنس ، که مخمری است که می تواند منجر به کاندیدیازیس شود ، محافظت کند.

 در حالی که تحقیقات اولیه در کاربردهای روغن سیاه دانه امیدوارکننده است، مطالعات بیشتری در انسان برای تایید این اثرات و دوز مطلوب مورد نیاز است.

خلاصه

روغن سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان است و ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشداینها شامل درمان آسم و بیماری های پوستی مختلف، کاهش سطح قند و کلسترول خون، کمک به کاهش وزن و محافظت از سلامت مغز است.

عوارض جانبی بالقوه و نگرانی های ایمنی

هنگامی که در مقادیر کم برای پخت و پز استفاده می شود، روغن سیاه دانه احتمالا برای اکثر مردم بی خطر است.

با این حال، تحقیقات محدودی در مورد ایمنی طولانی مدت مصرف دوزهای بزرگتر برای اهداف درمانی وجود دارد.

به طور کلی، استفاده کوتاه مدت از 3 ماه یا کمتر با عوارض جانبی جدی مرتبط نیستبا این حال، در یک مطالعه، مصرف 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) روغن سیاه دانه در روز به مدت 8 هفته باعث تهوع و نفخ در برخی از شرکت کنندگان شد.

یک نگرانی بالقوه این است که روغن سیاه دانه ممکن است با داروهایی که از طریق مسیر سیتوکروم P450 پردازش می شوند، تداخل داشته باشدداروهای رایجی که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند عبارتند از وارفارین (کومادین) و بتا بلوکرها مانند متوپرولول (لوپرسور)

همچنین این نگرانی وجود دارد که مصرف بیش از حد روغن سیاه دانه می تواند به کلیه های شما آسیب برسانددر یک مورد گزارش شده، یک زن مبتلا به دیابت نوع 2 به دلیل نارسایی حاد کلیه پس از مصرف روزانه 2 تا 2.5 گرم کپسول سیاه دانه به مدت 6 روز در بیمارستان بستری شد.

 با این حال، مطالعات دیگر اثرات منفی بر سلامت کلیه نشان نداده انددر واقع، برخی از مطالعات حتی نشان داده اند که روغن سیاه دانه اثر محافظتی بر عملکرد کلیه دارد

اگر در حال حاضر مشکل کلیوی دارید، توصیه می شود قبل از مصرف روغن سیاه دانه با پزشک خود صحبت کنید.

در نهایت، به دلیل تحقیقات محدود، زنان باردار یا شیرده باید از استفاده از روغن سیاه دانه به جز در مقادیر کم به عنوان طعم دهنده برای غذا اجتناب کنند.

به طور کلی، تحقیقات بیشتری در مورد ایمنی روغن سیاه دانه در انسان، به ویژه برای استفاده طولانی مدت، مورد نیاز است.

نحوه استفاده از روغن سیاه دانه

به عنوان مکمل، روغن سیاه دانه را می توان به صورت قرص یا مایع مصرف کرداین روغن را می توان به صورت موضعی برای پوست و مو نیز استفاده کرد.

 توصیه می کنیم  محصول خالص و با کیفیت بالا روغن سیاه دانه الکاشید را انتخاب کنید که هیچ گونه مواد افزودنی ندارد

روغن سیاه دانه دارای طعمی قوی است که کمی تلخ و تند استاغلب آن را با زیره یا پونه کوهی مقایسه می کننددر نتیجه، اگر روغن سیاه دانه را به صورت مایع مصرف می کنید، ممکن است بخواهید آن را با یک ماده با طعم قوی دیگر مانند عسل یا آب لیمو مخلوط کنید.

برای مصارف موضعی، روغن سیاه دانه را می توان روی پوست ماساژ داد.

خلاصه

روغن سیاه دانه را می توان به صورت کپسول یا مایع مصرف کردبا این حال، به دلیل طعم قوی آن، ممکن است بخواهید قبل از مصرف روغن را با عسل یا آب لیمو مخلوط کنید.

توصیه های دوز

در حالی که روغن سیاه دانه ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما جایگزین داروهای فعلی نمی شود که ممکن است قبلاً مصرف می کنید.

علاوه بر این، در حال حاضر شواهد کافی برای تعیین دوز توصیه شده وجود ندارددر نتیجه، مهم است که قبل از استفاده از روغن سیاه دانه بطور خوراکی با پزشک خود صحبت کنید

بسته به کاربرد مورد نظر، مقادیر روغن سیاه دانه که مورد مطالعه قرار گرفته اند بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، در افراد مبتلا به آسم، مصرف روزانه 1000 میلی گرم کپسول روغن سیاه دانه به مدت 4 ماه به عنوان یک درمان تکمیلی بی خطر و موثر است.

از سوی دیگر، در کاهش وزن و کاهش سطح قند خون، مطالعات نشان داده اند که دوزهای بالاتر 2 تا 3 گرم روغن سیاه دانه در روز به مدت 8 تا 12 هفته بیشترین تأثیر را دارد  

از آنجایی که دوز ممکن است با استفاده متفاوت باشد، توصیه می شود ابتدا با پزشک خود برای توصیه های دوز شخصی صحبت کنید.

خلاصه

به دلیل تحقیقات ناکافی، در حال حاضر هیچ دوز توصیه شده ای از روغن سیاه دانه وجود نداردمهم است که پزشک خود برای توصیه های دوز شخصی صحبت کنید.

روغن سیاه دانه مکمل رایجی است که در طب جایگزین برای کمک به درمان انواع بیماری ها استفاده می شود.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین ایمنی و اثربخشی طولانی مدت روغن سیاه دانه مورد نیاز است.

قبل از استفاده از روغن سیاه دانه، حتماً با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا مشخص شود که آیا و چه مقدار روغن سیاه دانه مصرف کنید

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش